ראשית מדע להבין איך דברים עובדים

מלטונין יעיל רק מחוץ לשעות השינה הסדירות

1.5.06

חוקרים מבית הספר לרפואה של הרווארד ומבית החולים BWH המסונף לבית הספר, מדווחים כי מתן מלטונין דרך הפה בזמנים שאינם טיפוסיים לשינה, משפרים במידה ניכרת את יכולתו של האדם לישון.

המחקר נערך בבקרת פרוטוקול כפול-הצפנה ובעזרת תרופות פלצבו. היינו חלק מהנבדקים קיבלו כדורי סרק, כאשר הן הנבדקים והן הבודקים אינם יודעים מי קיבל כדורי סרק ומי קיבל כדורי מלטונין.

ממצא זה חשוב במיוחד לעובדי משמרות לילה, נוסעים בטיסות ארוכות הכרוכות ביעפת וכן לסובלים מסינדרומי פאזת שינה מוסחת.

פרטי המחקר פורסמו בגיליון 1.5.06 של העיתון המדעי Sleep.

מלטונין הינו הורמון המופק על ידי הגוף בלילה, בחשיכה, ומסייע למוח להבחין בן יום ללילה, ולווסת את מחזורי השינה. חשיפת הרשתית לאור מונעת את שחרור ההורמון.

מיליוני אמריקאים צורכים תוספי מלטונין על מנת לשפר את שנתם. יחד עם זאת מחקרים נרחבים אשר נערכו לבחינת יעילותו של התוסף בשיפור השינה - העלו ממצאים בלתי מובהקים. המחקר הנוכחי תוכנן במטרה לאבחן מובהקות.

36 נבדקים (21 גברים ו 15 נשים) בגילאים שבין 18 ל 30, ללא בעיות - רפואיות, שינה או פסיכולוגיה - משמעותיות, נבחרו מקרב מאגר המועמדים, לשמש שפני ניסיון .

הנבדקים נמנעו מאלכוהול, קפאין, ניקוטין, "חומרים בלתי חוקיים" וכן תרופות מכל סוג שהוא - למשך 3 השבועות שקדמו לתחילת המחקר. הבדיקות בוצעו בחדרים אטומים לרעש ומשוללי כל כלים או רמזים של זמן.

תחילה בוצע מעקב אחר הנבדקים במשך 3 ימים, על מנת למדוד את הרגלי השינה וייצור המלטונין, הטבעיים שלהם.

לאחר מכן הופעלו הנבדקים במחזורי ערות-שינה של 20 שעות, על מנת לדמות נוסע החוצה 4 אזורי זמן בכיוון מזרח, בכל יום. במשך 3 שבועות, 30 דקות לפני תחילת כל מחזור שינה, קיבל כל נבדק אחד מ3 כדורים (ללא שיוכל להבחין ביניהם):

bullet

כדור סרק (פלצבו)

bullet

0.3 מ"ג מלטונין

bullet

5 מ"ג מלטונין

 

בשני מינוני המלטונין נמצא כי יעילות השינה היתה ברמה של כ 83%, לעומת יעילות של 77% - בלעדיו.,

 

כמו כן, אפקט זה נתגלה רק כאשר מתן המלטונין התרחש בזמנים בהם הגוף אינו מייצר את ההורמון לבדו.

מתן מלטונין בזמנים בהם קיים בגוף ייצור טבעי של ההורמון - לא השפיע כלל על אופי השינה.

 

החוקר הראשי, ד"ר ג'יימס וויאט, מנהל-משותף של המרכז להפרעות שינה במרכז הרפואי של אוניברסיטת רש בשיקגו, אמר כי "המאפיין הבולט של מחקר מקיף זה הינו העובדה שנבחנו 24 תקופות שינה רצופות ביחס לכל נבדק, כולל למעלה מ1000 הקלטות שינה, המשתרעות על פני כל טווח ערכי השעון הביולוגי (הצירקדי). הצלחנו להראות באופן מובהק שלגבי נבדקים צעירים ובריאים אלה, השימוש במלטונין כעזר לשינה יעיל - רק בזמנים בהם הגוף עצמו אינו משחרר מלטונין."

 

"המחקר הראה שנבדקים המנסים לישון בשעות היום, יאריכו לישון בחצי שעה נוספת, בסיוע מלטונין.", אמר ד"ר צ'רלס זייסלר, שותף בכיר למחקר וראש היחידה לרפואת שינה בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת הרווארד.

 

מקורות/לקריאה נוספת:

bullet

הודעה לעיתונות של המרכז הרפואי באוניברסיטת רש

bullet

היחידה לרפואת שינה - ביה"ס לרפואה של אוניברסיטת הרווארד

 

דף הבית
אודות
תכני ההעשרה
חדשות מדע - ארועים
חדשות מדע - עניין
איינשטיין בבית - רקע
איינשטיין בבית - הצטרפות
ארועים לקהל הרחב
קישורים
לפעילי ראשית מדע
ארגונים בעלי זיקה
מידע ליצירת קשר

דף הבית אודות תכני ההעשרה חדשות מדע - ארועים חדשות מדע - עניין איינשטיין בבית - רקע איינשטיין בבית - הצטרפות ארועים לקהל הרחב קישורים לפעילי ראשית מדע ארגונים בעלי זיקה מידע ליצירת קשר

שלח דואר אל webmaster@reshitmada.orgבצירוף שאלות או הערות אודות אתר אינטרנט זה.
השתנה לאחרונה: 13/01/10