ראשית מדע להבין איך דברים עובדים

מכשירי קשר בעלי מודעות עצמית

מרץ 2006

מאמר בגיליון מרץ של הירחון Scientific American, חושף מהפכה טכנולוגית פוטנציאלית בתכנונם של מכשירי ותשתיות התקשורת, וכנגזר - מהפכה פוטנציאלית בכמות, מגוון, איכות ומחיר - השירותים להם ניתן לצפות.

טכנולוגית הרדיו בעלת המודעות העצמית מנהלת את עצמה בהתייחס לניסיון העבר. בנסיעה לעבודה, למשל, תמדוד הטכנולוגיה את מאפייני העברת גלי הרדיו השונים, עוצמתם ואיכותם - לאורך המסלול. בתהליך זה יבנה בסיס מידע המזהה את תנאי התקשורת המיטביים בכל נקודה ובכל זמן.

מכשירי הקשר הפועלים במהלך אותה נסיעה לעבודה, "ידלגו" בין הערוצים ושיטות התקשורת המיטביות, ההולמות כל נקודה וזמן על ציר הנסיעה.

שיטה זו צפויה להשיג שיפור ניכר באיכות ואמינות התקשורת, ובה בעת ניצול יעיל יותר של תדרי הרדיו הקיימים. ההערכה היא כי עלויות התקשורת הנגזרות צפויות לרדת במידה ניכרת.

"צפוף באוויר"

תדרי הרדיו כיום עמוסים לעייפה עת הדרישה להקצאות נוספות עולה בהתמדה. מעבר לתדרים המוכרים לשידורי AM ו-FM, גלים קצרים לחובבים, וערוצי הVHF וUHF לטלויזיה, יש מאות ערוצים לטלפונים סלולריים, לטלפונים אלחוטיים, מערכות GPS, מערכות בקרת טיסה, מערכות אזעקה, צעצועים וכו'.

היעילות המשופרת החזויה צפויה להפוך את מגמת המחסור וליצור "הצפה" של אפשרויות שימוש בספקטרום התדרים.

תוכנת רדיו

בליבה של המהפכה עומדת טכנולוגיה המכונה (SDR (Software Defined Radio. התפתחות החומרה בשנים האחרונות מאפשרת לייצר את הפונקציות המרכיבות את מכשירי הקשר על בסיס מחשב מודרני המתפקד בבקרת תוכנת רדיו. בשיטה כזו אין כל קושי להקנות למכשיר הרדיו את היכולת ל"התחפש" למכשיר טלפון סלולרי או למערכת אזעקה ביתית - באופן דינמי.

 

כיום, מרבית מכשירי הקשר, מבוססים על מרכיבי חומרה הייחודיים לכל שיטת תקשורת, ואינם מאפשרים גמישות שכזו.

 

לקריאה נוספת

ראו המאמר המלא בגיליון מרץ של סיינטיפיק אמריקן (אנגלית)

  Scientific American: Cognitive Radio [ INFORMATION TECHNOLOGY ]
Smart radios and other new wireless devices will avoid transmission bottlenecks by switching instantly to nearby frequencies that they sense are clear

דף הבית
אודות
תכני ההעשרה
חדשות מדע - ארועים
חדשות מדע - עניין
איינשטיין בבית - רקע
איינשטיין בבית - הצטרפות
ארועים לקהל הרחב
קישורים
לפעילי ראשית מדע
ארגונים בעלי זיקה
מידע ליצירת קשר

דף הבית אודות תכני ההעשרה חדשות מדע - ארועים חדשות מדע - עניין איינשטיין בבית - רקע איינשטיין בבית - הצטרפות ארועים לקהל הרחב קישורים לפעילי ראשית מדע ארגונים בעלי זיקה מידע ליצירת קשר

שלח דואר אל webmaster@reshitmada.orgבצירוף שאלות או הערות אודות אתר אינטרנט זה.
השתנה לאחרונה: 13/01/10